Olimpia CSU Braşov, în careul de aşi al baschetului feminin românesc!

0 507

Baschetbalistele de la Olimpia CSU Braşov tocmai şi-au câştigat dreptul de a juca semifinalele Ligii Naţionale, datorită victoriei obţinută astăzi la Galaţi, în faţa echipei Phoenix : 77-69 (25-12, 21-17, 10-13, 21-27). Victoria echipei braşovene s-a conturat în prima repriză, după două ,,sferturi” în care elevele lui Dan Calancea s-au descurcat admirabil. În acest fel, Olimpia CSU Braşov a câştigat seria cu Phoenix, cu scorul de 2-0, după ce anterior câştigase mult mai greu, în prima partidă, disputată la Braşov.

În meciul de la Galaţi, punctele Olimpiei CSU Braşov au fost înscrise de Pesovici 22, Irimia 16, Bartee 15, Sharpe 11, Mitic 11, Ardelean 2.

În penultimul act al campionatului naţional, Olimpia CSU Braşov va înfrunta CSU Alba Iulia, care a trecut în minimum de meciuri de ,,U” Cluj, după două victorii clare. În disputa cu CSU Alba Iulia, echipa braşoveană va avea, din nou, avantajul unui meci mai mult pe teren propriu