Olimpia CSU Braşov, înfrângere usturătoare

0 697

Echipa de baschet feminin Olimpia CSU Brașov a pierdut fără drept de apel primul meci din play-off-ul Ligii Naționale. „Olimpicele” au fost învinse la Sfântu Gheorghe de câștigătoarea Cupei României, Sepsi Sic Sfântu Gheorghe cu scorul de 76-42 (16-12, 14-10, 28-7, 18-13). În prima repriză, fetele antrenate de Dan Calancea au făcut un joc defensiv foarte bun, reușind să primească numai 30 de puncte, însă în atac Jones și compania nu au găsit drumul spre coș. Sfertul trei a fost de coșmar pentru brașovence care s-au făcut de râs și au primit în zece minute aproape la fel de multe puncte cât au primit în toată prima repriză. Ba mai mult în atac, jucătoarele de sub Tâmpa, nu au reușit nimic, au ratat din toate pozițiile și au încheiat sfertul cu doar 7 puncte înscrise. În ultimul sfert, când jocul era deja decis, cei doi antrenori au trimis în teren juctoarele care au evoluat mai puțin în acest campionat. S-a terminat 76-42 pentru trupa din Sfântu Gheorghe care mai are nevoie de o singură victorie pentru a se califica în finală. Pentru Olimpia CSU Brașov au marcat: Jones 20 de puncte, Măgurean 6, Mitov, Irimia și Haas câte 4 puncte, Ferariu și Sonia Ursu câte 2 puncte fiecare. „A fost un meci foarte prost făcut de noi. Cred că a fost cel mai prost meci din acest campionat. Nu știu ce s-a întâmplat, dar mingea nu a vrut să intre în coș. Am ratat din toate pozițiile posibile iar acest lucru s-a văzut în sfertul trei și în moralul fetelor, care nu au mai reușit să se concentreze nici defensiv. Trebuie să uităm cât mai repede ce s-a întâmplat la Sfântu Gheorghe în această seară, să ne adunăm și să jucăm mult mai bine în meciul de acasă. Trebuie să ne luăm revanșa față de fanii noștri care au fost alături de noi și să facem un meci foarte bun la Brașov”, a spus tehnicianul formației din Brașov, Dan Calancea. Duminică de la ora 16.00, la Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibași, va avea loc meciul al doilea al seriei.