Performanţă : CSU Braşov, vicecampioană naţională la baschet U16!

0 499

Performanţă pentru baschetul juvenil braşovean : CSU Braşov a câştigat medaliile de argint la Campionatul Naţional rezervat categoriei U 16. Este o confirmare a valorii acestei echipe şi un merit, ţinând cont de faptul că echipa are jucătoare sub vârsta maximă a categoriei (15 ani!) şi chiar una dintre ele este cu doi ani mai mică decât limita maximă a categoriei…Echipa braşoveană, pregătită de sârbul Nenad Marinkovic, care este şi antrenor secund al echipei de senioare Olimpia CSU Braşov, a avut un parcurs foarte bun şi a ajuns în finala Campionatului Naţional, în turneul găzduit de sala sporturilor din Braşov. În ultimul act, CSU Braşov a pierdut în faţa CSS Târgovişte, cu 50-63 (12-22, 20-10, 4-19, 16-9). Meciul a scos în evidenţă voinţa echipei braşovene, în ciuda unor adversare mai mari ca vârstă, dar şi destulele ratări şi inexactităţi neprovocate, care au privat-o de victorie. Dealtfel, CSU Braşov, după un prim sfert modest, a revenit spectaculos şi a recuperat chiar şi de la minus 18, ajungând să intre la pauza mare la egalitate. Din păcate, în sfertul al treilea, dâmboviţencele au prins din nou aripi, după care revenirea gazdelor s-a dovedit tardivă. Oricum, felicitări echipei braşovene, în rândul căreia a evoluat şi Maria Ferariu, care a primit şi botezul Ligii Naţionale, fiind folosită şi în meciurile echipei prim divizionare a Braşovului