„Pisicile Sălbatice” au fost necruțătoare!

0 279

Echipa de volei feminin, ACS Transilvania „Wild Cats” Brașov a reușit o  victorie extrem de importantă în seria vest a diviziei A2. „Pisicile Sălbatice” de sub Tâmpa au trecut cu scorul de 3-1 (25-16, 25-23, 20-25, 25-22) de CSU Politehnica Timișoara.
Fetele pregătite de Răzvan Pătran și Adrian Vescan au început perfect meciul cu una dintre cele mai bune echipe ale seriei și au închis rapid conturile în primul set, scor 25-16. Timișorencele s-au trezit și au echilibrat partida, dar Miclăuș și compania au reușit să se concentreze foarte bine și și-au adjudecat și cel de-al doilea set, scor 25-23. Setul trei a revenit formației de pe Bega, dar spre fericirea brașovenilor, Transilvania „Wild Cats” a închis meciul în patru seturi, după ce și-a adjudecat al patrulea joc cu scorul de 25-22. S-a terminat 3-1 pentru fetele conduse de Pătran și Vescan care au reușit o victorie mare, împotriva formației ce ocupă în acest moment poziția secundă în clasament, la egalitate cu echipa din Oradea.
A fost cel mai bun meci pe care l-am jucat în acest campionat. Am întâlnit o echipă bună a seriei dar ne-am concentrat, ne-am văzut de jocul nostru și am reușit să câștigăm. Andreea Fiterău a reușit să blocheze foarte bine atacurile puternicelor Ordean și Murariu, Sorina Miclăuș s-a dezlănțuit în atac și a finalizat aproape fiecare atac cu o precizie incredibilă, iar Diana Todoruț a fost plusul nostru. Diana este o jucătoare foarte interesantă, cu un braț foarte bun și cu mult curaj. Ne bucurăm că am putut să o legitimăm. Ea are dublă legitimare și a fost crescută și formată la clubul Juvenil Brașov de către profesorul Viorel Raicu. Cred că am avut doar 5 servicii greșite în cele patru seturi, ceea ce mă bucură foarte mult”, a declarat tehnicianul „pisicilor sălbatice” Răzvan Pătran.
Pentru Wild Cats au jucat: Andreea Fiterău, Oana Lăpușan, Sorina Miclăuș, Maria Popa, Diana Predoiu și Cristina Costina. Pe parcursul jocului au mai evoluat Alexandra Mureșan, Ana-Maria Senteș, Ana Maria Băilă și Diana Todoruț.
În runda următoare ACS Transilvania „Wild Cats” Brașov va juca în compania formației CS Volei Club Deva.