Politehnica Timşoara a rămas în Liga I de fotbal!

0 351

UTA Bătrâna Doamnă nu a reuşit surpriza la Şiria, în returul meciul de baraj pentru Liga I, cu Poli Timişoara. Echipa din Arad a crezut pentru un sfert de oră că poate să câştige barajul cu ACS Poli Timişoara. iar golul lui Marius Curtuiuş, din minutul 5, a alimentat din plin euphoria gazdelor. Apoi, ca prin vis, totul s-a năruit. Cristian Bărbuţ (16) a egalat cu un voleu la colţul lung din mijlocul careului şi imediat, Octavian Drăghici (21) a întors scorul după ce a fost găsit ideal în faţă de Mailat. Golul lui Pedro Henrique, din repriza a doua, a liniştit iremediabil spiritele. Brazilianul a înscris la doar două minute după ce a fost introdus pe teren, a scăpat singur cu Miron (88) şi l-a lobat din marginea careului lângă bara colţului lung, iar jocul s-a încheiat cu scorul general de 5-2 pentru timişoreni.
ACS Poli câştigă astfel barajul cu UTA şi îşi menţine locul în Liga 1, acolo unde va evolua pentru al treilea sezon consecutiv. „Bătrâna Doamnă” pierde pentru al doilea an consecutiv barajul pentru promovare şi va trebui să joace cel puţin încă un campionat în liga secundă!