Polo : Corona Sportul Studeţesc este condusă cu 2-0, în meciurile...

Polo : Corona Sportul Studeţesc este condusă cu 2-0, în meciurile din semifinalele Superligii Naţionale

0 271

Poloiştii de la Corona Sportul Studenţesc au luat startul în semifinalele Superligii Naţionale. Disputa cu CSM Digi Oradea se desfăşoară după sistemul ,,cel mai bun din cinci partide”, primele două jocuri având loc la sfârşitul acestei săptămâni, la Oradea.
În primul joc, disputat sâmbătă, CSM Digi Oradea s-a impus, cu 11-5, după care a doua partidă a rezervat o dispută mult mai echilibrată, în care poloiştii Braşovului s-au aflat aproape de o victorie. Dealtfel, la pauza mare, trupa lui Aurelian Georgescu conducea, cu 6-5! A urmat o a treia parte a meciului, în care orădenii au jucat mult mai bine şi au recuperat diferenţa, luând chiar avantaj de două goluri : 9-7. În ultimul sfert, chiar dacă echipa Braşovului s-a mobilizat foarte bine, nu a reuşit să evite înfrângerea, scor 10-9 pentru Oradea.
În urma acestor prime două partide, orădenii conduc cu 2-0 la general, iar seria semifinală se mută la Braşov, unde, săptămâna viitoare sunt programate (maxim) două întâlniri.
În cealaltă semifinală, Steaua conduce Dinamo cu 2-0.