Prima medalie pentru România la europenele de gimnastică : aur, cucerit de...

Prima medalie pentru România la europenele de gimnastică : aur, cucerit de Marian Drăgulescu la sol!

0 328

România a obținut prima medalie în conscursul pe aparate la Campionatul European de gimnastică de la Cluj.
Performanța lui Marian Drăgulescu este una de excepție, din moment ce sportivul nostru a câștigat medalia de aur în competiția la sol! Drăgulescu și-a îmbunătățit astfel performanța realizată la ediția trecută a Campionatului European, când câștigase ,,argintul”.
El are acum 10 titluri continentale în palmares şi a doborât astfel recordul deţinut de Nadia Comăneci.
În vârstă de 36 de ani, multiplul nostru campion a fost notat de arbitri cu 14,500 puncte.
Drăgulescu a fost urmat pe podium de Dmitrii Lankin din Rusia (14,466 puncte) și de Alexander Șatilov (14,400 puncte).