România a obținut a patra victorie consecutivă la mondialul de handbal din...

România a obținut a patra victorie consecutivă la mondialul de handbal din Germania : 27-24 cu Angola!

0 239

Chiar dacă nu a prins o zi prea bună, echipa națională de handbal feminin a obținut a patra victorie consecutivă, la Campionatul Mondial din Germania. Partida cu puternica echipă a Angolei, o adversară tradițională a României la multe întreceri de prim rang, nu a fost ușoară. Formația noastră a început greoi și a fost condusă cu 12-8, în min. 21! Apoi, antrenorul Ambros Martin a făcut o schimbare inspirată, trecând la o apărare 5 plus 1, care a fost mai eficientă. Mai mult, Cristina Zamfir Florianu a reușit să-și regleze ritmul, astfel încât, până la pauză, România și-a ajund din urmă adversara, culmea, după tipicul partidei anterioare, cu Slovenia : 14-14. În repriza a doua, tricolorele au avut, din nou, sincope, iar Angola a prins curaj. După multe minute de incertitudine, în care ambele echipe au trecut în avantaj pasager, finalul a aparținut, din nou, la fel ca și în partida anterioară, României. Echipa noastră a rezolvat meciul cu acțiunile Cristinei Neagu și a obținut o victorie foarte importantă în economia grupei, o victorie muncită : 27-24. Golurile României au fost înscrise de Neagu 7, Udriştioiu 4, Geiger 4, Ardean 3, Florianu 3, Pintea 3, Buceschi 2, Drăguț 1
Vineri, echipa României va juca ultimul meci din grupă, cu Franța și ar putea să câștige grupa, un avantaj esențial pentru următoarea fază a competiției