S-a încheiat ediţia de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, Georgia 2015. Bilanţul României a fost de trei medalii de aur, cinci de argint şi două de bronz. Medaliile de aur au fost cucerite de înotătoarea Maria Claudia Gâdea (400 m mixt) și de atletele Georgiana Iuliana Aniței (triplusalt) și Andrea Miklos (400 m), argintul a fost câştigat de atleții Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Răzvan Cristian Grecu (triplusalt), Mihăiță Andrei Micu (ciocan), de judoka Răzvan Adrian Ciolan (cat. 73 kg) și perechea Ștefania Selma Cadâr/Andreea Prisăcariu (tenis, dublu feminin), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de înotătorul Daniel Cristian Martin (200 m spate) și de jucătoarea de tenis Ștefania Selma Cadâr (simplu feminin). Echipa Olimpică a României a participat la FOTE 2015 de la Tbilisi cu 66 de sportivi și 18 antrenori. Reprezentanții României au evoluat la șase dintre cele nouă sporturi înscrise în program, atletism, judo, gimnastică, înot, handbal (fete) și tenis.Rusia a ocupat primul loc în ierarhia pe medalii, cu 17 medalii de aur, 9 de argint și 11 de bronz, urmată de Italia, 12-2-10, Franța, 9-5-8

Naționala U17 de handbal feminin a României s-a clasat pe poziția a 5-a la FOTE 2015. După ce au ratat calificarea în semifinale, „tricolorele” antrenate de Mariana Târcă au câștigat ambele partide din turneul pentru locurile 5-8. Mai întâi, reprezentantele noastre au dispus de Muntenegru, 29-23, după care, în finala pentru locul 5 au învins Germania, 27-25. Pentru echipa noastră urmează în această lună un alt examen internaţional de prestigiu, ,,europenele” din Macedonia