România s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal...

România s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin!

0 241

România a obținut marți seara o victorie spectaculoasă, după un final de meci bine gândit și jucat, contra valoroasei echipe a Spaniei: 19-17 (9-7), în al treilea meci din grupa Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania! Cu acest succes, echipa noastră și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale întrecerii mondiale, cu două meciuri înainte de încheierea grupei. A fost un meci echilibrat, cu avantaje fragile de-o parte sau de alta. Cele mai mari diferențe consemnate pe tabelă au fost de 2 goluri, iar România a condus la un moment dat cu 9-6, după nu mai puțin de cinci goluri consecutive. Finalul a fost excelent gestionat de elevele lui Ambros Martin, pentru că, în minutul 54, ibericele au condus cu 15-14, în minutul 56, scorul a fost egal, 17-17, apoi, pentru România au mai punctat Cristina Neagu și Eliza Buceschi de la 7 metri, care au adus victoria României. Au marcat pentru echipa noastră : Neagu 8, Buceschi 4, Pintea 4, Dragut 2, Ardean Elisei 1.
La acest turneu final, reprezentativa lui Ambros Martin a mai învins Paraguayul, scor 29-17 și Slovenia, scor 31-28. „Tricolorele” evoluează joi, împotriva Angolei, și vineri, împotriva Franței, ambele meciuri de la ora 19.00.