S-a stabilit primul sfert de finală la Mondial : Franța – Uruguay!

0 157

După Franța, scena Mondialului din Rusia a mai cunoscut, sâmbătă târziu, o altă sfert finalistă : Uruguay! La câteva ore după ce Leo Messi a părăsit Campionatul Mondial din Rusia, același lucru l-a făcut și marele său rival, Cristiano Ronaldo! Asta, pentru că Uruguay nu a dat nicio șansă Portugaliei, de care a trecut, cu 2-1, după un meci dominat, în care a fost vioara întâi…
Sud americanii au dat semnalul încă din min. 8, când Cavani a schimbat inteligent partea, la Luis Suarez, care a centrat în careu, pe colţul lung. Ca la o lecție bine învățată, la finalizare a apărut tot Edinson Cavani, care a înscris, cu o lovitură de cap din apropierea lui Rui Patricio : 1-0 pentru Uruguay!
A trebuit să treacă timp până când europenii să-și revină…Dar, și-au revenit : în min. 55, după un corner bătut scurt, la Guerreiro, acesta i-a pus mingea pe frunte lui Pepe, care a înscris fără speranţe pentru Muslera: 1-1. Bucuria portughezilor a fost scurtă, pentru că magicianul Cavani a scăpat din nou de supraveghere și, după o minge pusă bine de Torreira, a marcat al doilea său gol : 2-1… Se vedea orizontul sferturilor de finală! În min.70 însă, Edinson Cavani, s-a accidentat, iar în locul său a apărut Cristian Stuani. Nici așa însă, Portugalia nu a câștigat forță și nu a fost peste adversară. În minutul 90+6 s-a fluierat finalul şi campioana europeană e out de la Mondial! Pentru Uruguay urmează Franţa, în sferturile de finală…