Șahiștii brașoveni au obţinut 19 medalii la Campionatele Naţionale de Şah pe...

Șahiștii brașoveni au obţinut 19 medalii la Campionatele Naţionale de Şah pe Echipe, categoriile Copii, Juniori şi Tineret

0 254

La Iaşi s-au desfășurat Campionatele Naţionale de Şah pe Echipe, la categoriile Copii, Juniori şi Tineret. Brașovul a fost reprezentat de 7 echipe, 3 de băieţi si 4 de fete. Tinerii şahişti brașoveni au câștigat medalii la 19 categorii, dintre care 10 de aur, 5 de argint și 4 de bronz, din totalul de 21 de categorii puse la bătaie, în cadrul competiției.

La competiţia de la Iaşi s-au înscris peste 120 de echipe din întreaga ţară. Cei peste 360 de şahişti au fost împărţiţi pe categorii de vâstă, de la 8 ani la 20 ani. Aceștia au jucat în echipă de câte 3 sportivi, la cele trei probe: “ șah-clasic”, “ șah-rapid” și “ șah-blitz”, ţinta fiind ocuparea unui loc pe podiumul naţional.

Şahiștii brașoveni sunt legitimați la Clubul Dinamo București -Centrul Sportiv Brașov şi sunt antrenaţi de Marele Maestru Internațional Ciprian Nanu.

Rezultatele pe echipe au fost :

U8: 3 medalii de aur (,,șah-clasic”, ,,șah-rapid” și ,,șah-blitz”).

Echipa a fost formată din: Gale Randi, Drago Victor, Micu Ștefan și Dimitriu Filip.

U12: 2 medalii de bronz ( ,,șah-clasic” și ,,șah-rapid”)

1 medalie de argint ( ,,șah-blitz”)

Echipa a fost formată din : Magold Filip, Botea David şi Saioc David

U14: 1 medalie de aur (,,șah-blitz”)

1 medalie de bronz ( ,,șah-clasic”)

Echipa a fost formată din Antal Hunor, Veress Armand şi Costescu Mihnea-Constantin

F10: 2 medalii de argint (,,șah-rapid” și ,,șah-blitz”).

Echipa a fost formată din Litcanu Tiana, Antal Iris şi Aldea Maria

F12 : 2 medalii de aur (,,șah-clasic” şi ,,șah-rapid”)

Echipa a fost formată din Maria Lia, Sălăjan Ștefania, Marcu Daria şi Iva cu Andreea.

F14 : 2 medalii de aur (,,șah-clasic” şi ,,șah-blitz”)

1 medalie de argint ( ,,șah-rapid”)

Echipa a fost formată din Stan Gabriela, Mătăsaru Stephania, Batagan Ilinca şi Pițigoi Sabina.

F18: 2 medalii de aur (,,șah-clasic” şi ,,șah-rapid”)

Echipa a fost formată din Bucur Denisa, Pelin Ana-Maria şi Anghel Maria.

În prezent, şahiştii brașoveni se pregătesc pentru participarea la Campionatele Europene de Şah şi pentru Campionatele UE la Şah, care vor avea loc în luna august la Bratislava (Slovacia) şi Koutinad Desau (Cehia).