Scrimerii braşoveni refac tradiţia rezultatelor din vremea lui Covaliu şi compania

0 501

Peste 200 de copii din şapte ţări, Turcia, Grecia, Bulgaria, Moldova, Ucraina, Marea Britanie şi România, s-au întrecut la ediţia a patra a ,,Cupei Riposta” la sabie. În sala de atletism a complexului sportiv Lia Manoliu din Capitală, au fost prezenţi şi sportivi de la două cluburi braşovene: CSM şi ACS Corona 2010. La băieţi categoria U 9, Tudor Moise, de la Corona Braşov, a reuşit să urce pe podium şi a cucerit medalia de bronz! Tudor Moise, antrenat de Lucian Goicea şi Mircea Manciuc a pierdut şansa de a juca finala, în faţa unui sportiv din Bulgaria. De altfel, în primele patru locuri s-au regăsit trei sportivi din Bulgaria şi braşoveanul Tudor Moise… La celelalte categorii, sportivii Coronei s-au clasat după cum urmează: Teodor Bucur – locul 11, Andrei Cazan – locul 19 şi Demian Dragomir – locul 23. Foarte bine a tras şi Ana Maria Botezatu, CSM Braşov, care a ajuns în finala concursului rezervat categoriei U 13! Oleksandra Bondar , Ucraina, s-a impus însă în ultimul act, iar braşoveanca a intrat în posesia medaliei de argint ! La aceeaşi categorie de vârstă, Vanessa Danciu – CSM Braşov, s-a clasat pe locul 7, iar Norbert Cărămidaru – CSM Braşov, a ,,prins” un loc 6 Sabrerii de la CSM Braşov sunt antrenaţi de Marius Gălăţanu, iar cei de la Corona Braşov, de Mircea Manciuc şi Lucian Goicea. De remarcat că vicecampioana olimpică la spadă, Ana Maria Brânză, a fost invitată de onoare la festivitatea de premiere..