Pe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov s-a disputat în această seară un meci important din campionatul naţional, în care Corona Wolves Braşov a întâlnit Dunărea Galaţi. Partida a fost spectaculoasă şi a avut de toate, inclusic lovituri de departajare, pentru stabilirea învingătoarei. Aceasta a fost,surpriză, Corona, care a realizat, într-adevăr un meci bun, cu mai puţine greşeli, decât în alte ocazii. Dunărea a condus cu 1-0, în inferioritate numerică (!), dar, în a doua repriză, Corona a egalat, prin reuşita lui Biro Otto (1-1, min. 27, 28) şi încă o dată, prin Csanad Fodor (2-2, min. 33,19). Ultima repriză a fost a ,,lupilor”, care puteau învinge, pentru că au condus la un moment dar cu 4-3, datorită golurilor semnate de Csanad Virag (min. 47, 59) şi Arpad Mihaly (min. 52, 24). Cu 1 min şi 20 de sec înainte de final arbitrul principal a ieşit în evidenţă, dictând două eliminări în tabăra braşoveană, a doua, complet aiurea, iar Galaţi a egalat (4-4, min 58, 38). S-a intrat în prelungiri şi cum nu s-a marcat, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde câştig de cauză a avut Corona Wolves Braşov, care a înscris golul decisiv prin Csanad Fodor, după ce reuşitele anterioare le-au aparţinut lui Zsolt Peter şi Arpad Mihaly. Astfel, după un lung şir de înfrângeri, Corona Wolves obţine o victorie importantă, în lupta pentru intrarea în play-off-ul campionatului naţional 5-4 (0-1, 2-1, 2-2, 0-0, 1-0)

Mâine, tot la Braşov, va avea loc meciul revanşă, care va începe la ora 17,30.