Semifinalele Ligii Naţionale de baschet feminin : Olimpia CSU Braşov nu a...

Semifinalele Ligii Naţionale de baschet feminin : Olimpia CSU Braşov nu a reuşit să treacă de Alba Iulia

0 468

În primul meci din semifinalele Ligii Naţionale de baschet feminin, Olimpia CSU Braşov a jucat astăzi, în sala proprie, cu CSU Alba Iulia. Primele două ,,sferturi” au relevat multe greşeli, de-o parte şi de alta, nesincronizări şi imprecizie la aruncări. Echipa braşoveană a făcut, poate, cea mai slabă repriză din acest sezon, înscriind doar 16 puncte, iar în sfertul secund a avut zece minute fără punct marcat!! Apoi, echipa braşoveană şi-a revenit şi a făcut un al treilea sfert fabulos, apropiindu-se la doar trei puncte de echipa oaspete. Totul s-a decis la mijlocul ultimului sfert, când arbitri au anulat un coş al echipei gazdă, pentru presupuşi ,,paşi”…Din acel moment, meciul s-a rupt, gazdele au acuzat şocul şi nu au mai fost în stare să contracareze jocul echipei din Alba Iulia. Scor final : Olimpia CSU Braşov – CSU Alba Iulia 41-58 (11-17, 5-12, 17-9, 8-20). Punctele Olimpiei CSU Braşov au fost înscrise de Pesovic 13, Sharpe 12, Bartee 7, Mitic 6, Irimia 3.

Următorul meci, din seria celor maxim trei, se va disputa la Alba Iulia, vineri, 18 martie. Apoi, în cazul unei puţin probabile victorii a echipei braşovene, care ar egala astfel scorul general, meciul decisiv, pentru accederea în finala campionatului naţional (unde este calificată deja Sepsi Sf. Gheorghe), se va disputa la Braşov, duminică, 20 martie.