Sepsi Sf. Gheorghe, a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu; scaunul antrenorului...

Sepsi Sf. Gheorghe, a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu; scaunul antrenorului Eugen Neagoe se clatină!

0 168

În cadrul etapei a 14-a, din Liga I de fotbal, prima a returului, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a cedat, pe propriul teren, cu 1-3 în fața formației AFC Hermannstadt. Gazdele, lipsite de fantezie și de decizie, deschis scorul spre finalul primei reprize, prin francezul Ibrahima Tandia (min. 42). Elevii lui Miriuță au ieșit însă de la cabine foarte hotărâți și au restabilit egalitatea, prin reușita lui Lucian Dumitriu, care a șutat puternic, surprinzându-l pe Niczuly, la doar câteva secunde de la debutul părții a doua! Gluma s-a îngroșat în min. 57, când același Niczuly a încercat un dribling, în propriul careu, în fața congolezului Juvhel Tsoumou, câștig de cauză a avut atacantul sibienilor, care a furat mingea controlată prost de portarul echipei covăsnene, înscriind nestingherit! Colac peste pupăză, în minutul 69, doi coechipieri ai formației din Sfântu Gheorghe, fundașul central ivorian Ousmane Viera și cel de bandă dreaptă, brazilianul Gabriel Rodrigues de Moura, s-au incomodat reciproc și de această nesincronizare a rezultat un penalty, transformat, cu emoții, de căpitanul sibienilor, Răzvan Dâlbea, în minutul 70. La 1-3, trupa lui Eugen Neagoe a cedat și nu a mai reușit să construiască nimic. De cealaltă parte, Hermannstadt a obținut a doua victorie consecutivă, în mandatul lui Vasile Miriuță.
La finalul partidei, nervii au răbufnit, iar antrenorul Eugen Neagoe a avut un schimb dur de relici cu jucătorul Dandea, de la oaspeți, pe care a încercat chiar să-l agreseze, pretinzând că acesta l-ar fi înjurat! Conflictul a fost cu greu dezamorsat, de oficialii covăseni, care l-au ținut în frâu pe Neagoe! Oricum, se pare că postul acestuia este în pericol, pentru că Sepsi a înregistrat a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu!
Pe primul loc se menține campioana, CFR Cluj (cu 26 de puncte), urmată de Universitatea Craiova (cu 25 puncte) și FCSB (cu 24 de puncte).
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a rămas, deocamdată, pe treapta a 7-a, cu 19 de puncte, în vreme ce Hermannstadt a urcat pe locul 11, acum cu 14 puncte.