Simona Halep a pierdut finala turneului de la Doha; un timeout solicitat...

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Doha; un timeout solicitat de belgiancă, a stricat jocul Simonei

0 157

Simona Halep (3 WTA, 27 de ani) a pierdut, surprinzător, finala turneului de la Doha, scor 6-3, 4-6, 3-6, contra belgiencei Elise Mertens, care a obținut astfel, primul succes în fața Simonei! Eleva lui Van Cleemput a condus autoritar meciul, dominându-şi adversara şi din punct de vedere mental, astfel încât primul set i-a revenit clar. La începutul setului secund însă, Mertens, a cerut timeout medical la scorul 1-2, iar din acel moment jocul Simonei a devenit mai nesigur și precipitat, jucătoarea noastră comițând destul greșeli neprovocate. După ce a întors scorul și a câștigat setul secund, belgianca și-a continuat dominarea în setul decisiv, când a condus cu 4-2, astfel încât rezultatul meciului era previzibil. Simona nu a mai reușit răsturnarea situației, ca în semifinală, astfel încât Mertens a reușit o victorie mai puțin așteptată.

„Voiam să iau trofeul, nu am putut astăzi. Felicitări lui Elisse şi mult noroc pentru viitor, eşti o mare jucătoare. A 34-a finală, a fost o săptămână obositoare, este un sentiment extraordinar. Mulţumesc tuturor celor de aici, vin cu inima deschisă şi poate de asta joc cel mai bun tenis. Vă mulţumesc tuturor celor care aţi venit şi m-aţi susţinut, şi celor de acasă mulţumesc, pentru au fost alături de mine cu tot sufletul!”, a spus Simona după partidă.
De luni, Simona Halep urcă pe locul 2 în clasamentul WTA.