Simona Halep a revenit în circuit cu o victorie, în turul doi...

Simona Halep a revenit în circuit cu o victorie, în turul doi la Indian Wells

0 249

Simona Halep a revenit în circuitul mondial feminin cu succes, după accidentările care au ținut-o departe de tenis, în ultima vreme. Jucătoarea noastră a câştigat prima partidă a turneului de la Indian Wells, contând pentru turul doi, cu un dublu 6-4, în faţa Kristynei Pliskova, în 75 de minute. Halep a revenit de două ori în primul set, mai întâi de la 0-2, apoi de la 1-3, a forțat apoi la 3-4 şi, cu serie de şase game-uri adjudecate consecutiv, a câștigat setul. În setul secund, Simona a avut emoții până la la 3-3, după care totul a curs spre o victorie a jucătoarei noastre.
În turul trei, Simona Halep va juca împotriva tinerei americance Caroline Dolehide (19 ani), aflată pe locul 165 WTA, care a produs o mare surpriză la Indian Wells, revenind senzaţional în faţa Dominikăi Cibulkova, cap de serie 30, pentru a se impune cu 5-7, 6-3, 6-4.
Din păcate, Irina Begu a părăsit turneul, după ce a irosit un avantaj uriaş, la 5-1, fiind învinsă în final fără drept de apel de Karolina Pliskova, scor 7-6(4), 6-1.

Șarapova și-a concediat antrenorul!

Maria Şarapova nu a mai răbdat după ce a pierdut al treilea meci la rând în circuitul WTA și şi-a concediat antrenorul, pe care l-a avut alături începând cu sezonul 2014 şi care a ajutat-o să câştige finala, la Roland Garros 2014. Victoria cu 6-4, 6-4 obţinută de adolescenta de 20 de ani, Naomi Osaka, locul 44 WTA, a fost picătura care a umplut paharul pentru jucătoarea cu cinci titluri de Mare Şlem în palmares. Șarapova a anunţat, prin intermediul unui comunicat oficial, că a decis de comun acord cu Sven Groeneveld să pună punct colaborării.