Simona Halep îşi continuă parcursul la Indian Wells, după o victorie muncită...

Simona Halep îşi continuă parcursul la Indian Wells, după o victorie muncită : 1-6, 7-6, 6-2, cu tânăra Caroline Dolehide

0 164

În primul turneu Premier Mandatory al sezonului, Simona Halep a învins-o luni dimineaţă, după două ore şi cinci minute de joc pasionant, pe americanca Caroline Dolehide (19 ani, 165 WTA) şi s-a calificat în optimile de la Indian Wells. Meciul a fost destul de complicat pentru jucătoarea noastră, care, în primul set a greşit mult (de 30 de ori de-a lungul meciului) şi a fost departe de jocul sigur arătat în primul meci, împotriva Kristynei Pliskova. Dolehide nu s-a intimidat de cartea de vizită a adversarei, a alergat-o cu spor și i-a pus multe probleme. În setul secund, intervenţia lui Darren Cahill, la scorul de 3-2 pentru Simona, a avut efectul scontat, astfel încât adversara jucătoarei noastre a început să bată în retragere. Dezamăgirea pierderii setului doi, cumulată cu efortul uriaş depus deja în această săptămână – cu două victorii grele, în trei manşe, la Cibulkova şi Shelby Rogers, și-au spus cuvântul, iar Simona a încheiat al treilea set la pas, câștigând o partidă dificilă : 1-6, 7-6, 6-2!
Simona va juca pentru calificarea în sferturile de finală împotriva chinezoaicei Qiang Wang, a 55-a jucătoare a lumii.
,,Tot respectul pentru ea. Este o jucătoare bună, iar topspin-ul ei chiar este greu de returnat. Mă aflam în încurcătură în setul doi, dar mi-am propus să fiu prezentă, să lupt până la capăt şi mi-am spus că dacă iau setul doi, am o şansă mai mare să câştig meciul. Cred că ea s-a demoralizat puţin după ce a pierdut setul doi. Apoi, mi-am spus că trebuie să fiu mai agresivă, să o ţin în spate, pentru că dacă atacă mingea este greu de returnat. M-am mişcat bine, am fost puţin mai puternică pe picioare la final şi poate şi de asta am câştigat„, a spus Simona Halep la finalul partidei.