Simona Halep s-a calificat în semifinale la Torono!

0 218

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 2 şi locul 2 WTA, s-a calificat sâmbătă, în semifinalele Rogers Cup (Toronto), turneu de categorie WTA Premier 5, dotat cu premii în valoare de 2.434.389 de dolari.
Halep a învins-o, în sferturi de finală, fără prea mari problem, scor 6-4, 6-2, într-o oră şi 12 minute, pe jucătoarea franceză Caroline Garcia, numărul 21 mondial. Partida fusese amânată, din cauza ploii, astfel încât Simona Halep va fi nevoită să joace la câteva ore distanţă în penultimul act al turneului. Adversară Simonei Halep în semifinale este Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA), care a trecut de Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-3.
Calificarea în semifinalele turneului de la Toronto este premiată cu un cec de 122.190 de dolari şi 350 de puncte în ierarhia mondială.