Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wimbledon, după 1-4, în primul...

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wimbledon, după 1-4, în primul set, cu Shuai Zhang!

0 235

Meci intens între Simona Halep și chinezoaica Shuai Zhang, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon!
Chinezoaica a început foarte bine, profitând de ezitările Simonei Halep, care a comis destule greșeli, mai ales la serviciu. Așa s-au scurs primele game-uri ale partidei, iar jucătoarea asiatică a ajuns, pe nesimțite, să conducă : 4-1!
De aici se poate spune că a început partida, Simona a fost mult mai concentrată, a început să-și plimbe adversara stânga-dreapta.
A redus handicap, a câștigat pe serviciul adversarei și apoi a câștigat al treilea game consecutiv, egalând situația în primul set : 4-4.
A urmat un joc exact al Simonei Halep, care, mai întâi, a controlat tiebreak-ul, pe care l-a câștigat destul de clar, după care, în al doilea set, fără istoric, și-a spulberat adversara! Scor final : 7-6, 6-1, pentru Halep, care face pasul decisiv spre semifinalele turneului londonez.
Simona Halep şi-a egalat astfel cel mai bun rezultat al carierei pe iarba de la All England Club (semifinală în 2014).

Adversara Simonei Halep pentru un loc în finală va fi stabilită de partida care va începe în scurt timp pe acelaşi Teren 1, dintre favorita 8 Elina Svitolina şi Karolina Muchova. Simona Halep va juca joi, în semifinale, cu  Elina Svitolina (8 WTA)

O victorie care nu vine singură!
Calificarea în semifinalele Wimbledon pentru a doua oară în carieră o duce pe Halep la 4.713 puncte în clasamentul WTA. Cu o victorie în penultimul act, împotriva câștigătoarei meciului dintre ucraineanca Svitolina și cehoaica Muchova, Simona ar urca pe locul 4 în clasamentul WTA, peste olandeza Kiki Bertens și peste cehoaica Petra Kvitova.

746.572 $ a câștigat Simona Halep pentru calificarea în semifinalele Wimbledon 2019

Halep, tot mai aproape de Turneul Campioanelor

Halep e aproape să își asigure din nou biletul pentru Turneul Campioanelor de la Shenzhen, China. Românca a ajuns în acest moment la 3.207 puncte și ocupă locul 5.
O calificare în finală o urcă până pe locul 4, iar un eventual triumf pe iarba londoneză ar echivala cu poziția secundă în cursa spre Shenzhen.
Turneul Campioanelor se va desfășura în perioada 21-28 octombrie. La el vor participa cele mai bune 8 jucătoare din 2019.