Simona Halep s-a calificat în sferturi la Dubai, după un meci complicat...

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Dubai, după un meci complicat : 1-6, 6-2, 7-6, cu tunisianca Ons Jabeur

0 167

Simona Halep a început ezitant meciul cu masiva Ons Jabeur, din turul secund al turneului de la Dubai. În aceste condiții, Simona a cedat primul set la un scor clar : 1-6! După acest duș rece, Simona a fost mult mai atentă, mai agresivă și a dominat clar setul secund, lăsându-și, de multe ori, adversara fără replică, astfel încât a egalat situația, după 6-2 în setul al doilea. Totuși, imediat după încheierea setului al doilea, Simona Halep a cerut intervenția fizioterapeutului, acuzând dureri la spate.

Setul al treilea, decisiv, a avut o evoluție incredibilă. Halep a condus cu 3-0 și 4-1, dar Jabeur nu a cedat, a avut o perioadă fastă și a reușit să egaleze la 4! Apoi, tunisianca și-a continuat jocul fără complexe, foarte curajos, a egalat și la 5 și a condus cu 6-5. Din fericire, Simona a egalat la 6 și a împins setul în prelungiri. Tie break-ul a avut și el un istoric aparte, Simona a avut 4-2 și 6-3 în tie break, însă Once nu a cedat nici de această dată, a câștigat trei mingi consecutive, a egalat la 6, apoi a avut minge de meci, după 7-6. A fost apoi momentul Simonei Halep, care a adunat, la rândul ei, puncte consecutive, care i-au permis să câștige. O victorie greu conturată, după un meci complicat, care a solicitat-o din plin…

Următoarea adversară a Simonei Hapel va fi Aryna Sabalenka, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai.