Simona Halep și-a aflat prima adversară din turneul de la Stuttgart

0 242

După evoluţia acasă, în Fed Cup, Simona Halep ia din nou drumul Europei, urmând să joace în turneul de la Stuttgart. Turneul de la Stuttgart este dotat cu premii în valoare totală de 760.000 de dolari și este programat în perioada 24-30 aprilie. Halep, locul 5 în clasamentul WTA, o va înfrunta în turul II al turneului pe cehoaica Barbora Strycova (locul 17 WTA), care a trecut în primul tur de americanca Jennifer Brady, locul 76 WTA, scor 6-2, 6-2, după un meci care a durat o oră și 15 minute. Meciul dintre cele două se va disputa joi, nu mai devreme de ora 16.00. Până acum, cele două s-au duelat de trei ori, iar Halep a câștigat de două ori.
Simona Halep a debutat cu victorie în turneul de dublu de la Stuttgart, alături de partenera sa poloneză Alicja Rosolska.Cele două au învins perechea formată din slovena Andreja Klepac şi iberica Maria Jose Martinez Sanchez, scor 6-0, 2-6, 10-8, la capătul unei partide care a durat o oră și cinci minute.
Tot mâine va juca și Maria Șarapova, care revine în circuit după o pauză de un an și jumătate, după suspendarea cauzată de dopaj…