Primul meci susţinut de Simona Halep în 2016, i-a adus jucătoarei noastre o victorie, obţinută în trei seturi, la Sydney, în faţa unei jucătoare venită din calificări, Carolina Garcia. Scor 6-4, 2-6, 6-1. Meciul a fost însă plin de neprevăzut, pentru că Simona a creat emoţii susţinătorilor ei, când, în setul secund, a solicitat intervenţia medicului, pentru dureri la tendon. Din fericire, Simona Halep a strâns din dinţi şi a abordat al treilea set foarte decisă, spulberându-şi adversara, care prinsese curaj…Oricum, starea de sănătate a Simonei, îngrijorează pe toată lumea, cu atât mai mult, cu cât jucătoarea noastră va avea, în continuare adversare de temut. Halep a devenit totuşi favorită la câştigarea competiţiei, după ce Agnieszka Radwanska Petra Kvitova şi Angelique Kerber s-au retras înaintea meciurilor din optimi. Pentru Simona urmează un duel cu cea mai periculoasă jucătoare rămasă în concurs, Karolina Plsikova (Cehia, 11 WTA).

Poza : prosport.ro