Simona Halep, victorie la ,,Bucharest Open”

0 337
SIMONA HALEP

Simona Halep, favorita principală de la BRD Bucharest Open, turneu International dotat cu 250.000 de dolari, s-a calificat marţi în optimi, după 3-6, 6-1, 6-1 cu Barbora Krejcikova (Cehia, 200 WTA). A fost un meci pe care jucătoarea noastră şi l-a făcut dificil, în primul set, după care, lucrurile au intrat în normal. Halep o va înfrunta joi pe Isabella Shinikova (Bulgaria, 156 WTA), într-un duel pentru sferturile de finală. Şi alte două sportive din România au obţinut succese în primul tur. Patricia Țig (locul 99 în clasamentul mondial) a câștigat meciul cu Ioana Mincă (17 ani, fără clasament WTA), scor 7-6 (5), 6-3. Pentru accederea în optimile turneului de la București, Patricia Țig și-a asigurat 30 de puncte WTA și un cec în valoare de 3.310 de dolari. De asemenea, Monica Niculescu (locul 53 în clasamentul mondial) a câștigat meciul cu Andreea Mitu (poziția 152 WTA), scor 6-2, 6-4. În optimile de finală ale competiției WTA, Monica Niculescu o va întâlni pe sportiva slovenă Polona Hercog (25 de ani, locul 81 în clasamentul mondial).