Șoc la Cupa Mondială : Rusia elimină galonata Spania!

0 200

La Moscova, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, Rusia a reușit o mare surpriză, trecând de multipla campioană mondială și europeană Spania! Meciul a fost decis după loviturile de la 11m, pentru că la finalul timpului regulamentar și chiar și după cele două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1, golurile fiind înscrise de Ignashevich (min. 12, autogol), pentru Spania, respectiv, Dzyuba (min. 41, din penalty), pentru Rusia. Deși a dominat autoritar, având o posesie zdrobitoare (75 la sută), Spania nu a găsit drumul spre gol, jucătorii fiind parcă apatici, lipsiți de idei. Rusia s-a apărat ermetic și a reușit ceea ce și-a propus : să ajungă la loviturile de departajare! Acolo, au reușit să transforme primele patru lovituri, în timp ce spaniolii au ratat, prin Koke și Aspas, astfel încât rușii merg mai departe, urmând să joace în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Croația și Danemarca.
Astfel, Spania nu a reușit să profite de culoarul favorabil pe care îl avea și îngroașă rândul echipelor galonate, care au părăsit deja Campionatul Mondial : Germania, Argentina, Portugalia…