Sportivii de la Dinamo s-au impus în Cupa României la sabie-individual, de...

Sportivii de la Dinamo s-au impus în Cupa României la sabie-individual, de la Braşov

0 508

Pentru al doilea an consecutiv, Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi” din Brașov a găzduit întrecerile Cupei României la sabie. Concursul programează la acest sfârşit de săptămână, întreceri atât la feminin, cât și la masculin, la individual și echipe. Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, în prima zi de concurs, s-au desfăşurat asalturile la feminin individual și masculin individual. La finalul întrecerilor s-au impus sportivii favoriţi, componenţi ai CS Dinamo. La masculin a câştigat Tiberiu Dolniceanu, care a dispus în finala mare de colegul său de club și de lot național, Iulian Teodosiu, scor 15-9. Podiumul a fost completat tot de către un sportiv de la CS Dinamo, Ciprian Gălățanu, care l-a învins în finala mică pe Mădălin Bucur, tot de la CS Dinamo, scor 15-7. Printre sabreri care au tras pentru medalii s-a aflat şi braşoveanul Rareş Ailincă, ssportivul legitimat la CSM Braşov ocupând locul 16.

La feminin, trofeul i-a revenit Biancăi Pascu. Legitimată la CS Dinamo, Bianca a depășit-o în finala mare pe colega sa de club, Andreea Doană, scor 15-4. Pe locul trei s-a clasat Andreea Lupu (CSM Iași), după 15-8 în finala mică cu Cerasela Drăgan (CSM Iași). O bună comportare a avut-o braşoveanca Diana Creţu (CSM Braşov), clasată pe un onorant loc 6. Celelalte sportive braşovene, legitimate tot la CSM, au ocupat următoarele locuri în clasamentul final : Monica Rether, locul 13, Ştefania Szabo, locul 16.

Cupa României la sabie de la Brașov, ediția 2016, se încheie duminică, 20 noiembrie, de la ora 9:00, cu probele pe echipe la masculin și feminin.