Surpriză uriaşă la Indian Wells : Serena a pierdut finala ; Halep...

Surpriză uriaşă la Indian Wells : Serena a pierdut finala ; Halep rămâne pe locul cinci mondial!

0 400

Tenismena Victoria Azarenka (Belarus, locul 15 WTA) a câştigat ieri, după o oră şi 28 de minute de joc, turneul de la Indian Wells, dotat cu premii totale în valoare de peste 6 milioane de dolari. Victoria a reuşit, nici mai mult, nici mai puţin, să treacă de prima tensimenă a lumii, Serena Williams (locul 1 WTA), scor 6-4, 6-4! Azarenka a avut un joc solid la serviciu, iar Serena Williams a reuşit doar un break.Victoria Azarenka îşi adjudecă pentru a doua oară trofeul de la Indian Wells, după succesul din 2012. În sezonul trecut, Azarenka a fost eliminată în turul 3 al competiţiei desfăşurate pe suprafaţă dură. Este doar a patra victorie pentru Azarenka din cele 21 de întâlniri directe cu Serena Williams. Ultimul succes al sportivei din Belarus data din 2013, în finala turneului de la Cincinnati (SUA).

Pe de altă parte, calificarea în sferturile de finală la Indian Wells, precum și eliminarea timpurie a contracandidatelor la locul 5, au făcut ca Simona Halep să-și păstreze aceeași poziție în clasamentul mondial, pe care o ocupa și înaintea începerii turneului de la Indian Wells, adică locul cinci.