Tenis : România a preluat conducerea în meciul de Fed Cup, cu...

Tenis : România a preluat conducerea în meciul de Fed Cup, cu Marea Britanie, după o victorie clară a Simonei Halep

0 195

În ziua a doua a meciului de Fed Cup România – Marea Britanie, care se dispută la Mamaia, Simona Halep a câştigat fără drept de apel, în faţa Johannei Konta 6-1,6-3. După ce a defilat în primul set, Simona a avut emoţii în setul secund, când britanica a condus cu 3-1. Totul s-a reglat ulterior, după ce Simona a egalat la 3 şi a sprintat spre o victorie clară. Întâlnire de la Mamaia contează pentru menţinerea în Grupa Mondială II, din Fed Cup.
De remarcat că Simona a fost consiliată de pe margine de Monica Niculescu, distribuită în funcţia de căpitan al echipei României, după suspendarea lui Ilie Năstase.
Imediat după meci, Simona a declarat pentru Digi Sport : ,,Cred că este prima dată când se întâmplă asta, adică să câştig ambele meciuri din Fed Cup şi sunt bucuroasă că fost aici, la Constanţa, locul meu natal. Le mulţumesc suporterilor că au venit şi astăzi după tot ce s-a întâmplat ieri. Sper să fie la fel de gălăgioşi şi să câştigăm în continuare”.