Un meci cu experimente : Olimpia Brașov – Sirius Tg. Mureș 83...

Un meci cu experimente : Olimpia Brașov – Sirius Tg. Mureș 83 – 75

0 297

Olimpia Brașov a jucat în sala sporturilor din Brașov cu ultima clasată în Liga Națională de baschet feminin, Sirius Tg. Mureș. Încă din primul sfert, antrenorul brașovean Dan Calancea a uzat de felurite experimente, încercând diverse formule de echipă și odihnind unele titulare. Acest lucru s-a văzut, pentru că echipa oaspete și-a adjudecat prima parte a meciului, este drept, la diferență de un punct. Altfel au stat lucrurile în sfertul al doilea dar și în al treilea, când pe teren au fost, preponderent, jucătoarele care au deja o carte de vizită la Olimpia. Încet dar sigur, Olimpia și-a luat în serios statutul de favorită clară și a luat avans serios, conform cu aspectul juocului…Experimentele au continuat și în ultimul sfert, când, cu victoria practic în buzunar, Olimpia s-a bazat din nou pe multe jucătoare tinere, printre care s-a aflat și Ana Pop, care are doar 15 ani! În acest fel, diferența de puncte a fost atenuată, iar echipa din Tg. Mureș se poate felicita că a pierdut doar cu 75-83. Așa cum preciza la final antrenorul principal al Olimpiei, Dan Calancea ,, echipa noastră putea câștiga cu 40-50 de puncte diferență, dar nu ne-am propus acest lucru”. Într-adevăr, antrenorul și-a dorit să dea minute de joc celor care au evoluat mai puțin până acum și, în principal, jucătoarele tinere, iar acest experiment i-a reușit. Cele două puncte intră în contul Olimpiei, dar greul de-abia acum urmează, pentru că echipa brașoveană va avea săptămâna viitoare o adversară de primă clasă, CSM Satu Mare, echipa care stă în coasta liderei, Sepsi…
Pentru Olimpia au marcat în meciul cu Sirius Tg. Mureș : Higgins 19 p, Pesovic 14, Handford 13, Kazlauskaite 10, Dumitrache 6, Al Ash Hab 5, Dănălache 2, Pop 2.