Divizionara secundă Unirea Tărlungeni a încheiat cantonamentul de pregătire de la baza proprie, cu un meci în compania unei echipe întărită considerabil şi care nutreşte speranţe de promovare în liga secundă, Sepsi Sf Gheorghe. Echipa din Sf Gheorghe, fortificată cu mai mulţi jucători experimentaţi printre ei aflându-se şi foşti jucători ai fostelor echipe braşovene (Coman Damian sau Stângă) nu a avut nicio şansă în meciul cu Tărlungeni, care s-a impus clar : 3-1. În prima  repriză, băieţii lui Bona au înscris prin Chirciu (30) de la 9 metri, după centrarea lui Liviu Niculaie pentru ca după alte cinci minute autorul centrării să înscrie cu un şut plasat din 16 metri ( 2-0 min. 30). La reluare, Unirea continuă forcingul şi în min.50 Cioineac  şutează năpraznic,  de la 25 metri, înscriind  cel de-al treilea gol, 3-0. Fără să mai forţeze pe final de meci, gazdele primesc gol în min.70 de la Mitroi, care a şutat spre poarta apărată de Dănălache, mingea a fost deviată de Iordache şi s-a dus în plasă, 3-1. La încheierea cantonamentului de 10 zile de la Tărlungeni, jucătorii au primit două zile libere, urmând ca de astăzi să reia antrenamentele. Următorul meci amical se va disputa sămbătă, 15 august, în compania lui FC Braşov. Antrenorul Daniel Bona a declarat la finele acestei perioade de acumulări: „A fost un stagiu bun de pregătire în care s-a pus accentul pe partea fizică. În afara lui Iaru , care este în continuare accidentat  în rest întregul lot este valid, iar următorul meci amical va fi cu FC Braşov şi vom pune accent pe omogenitate pentru a stabili o formulă de echipă cu care să atacăm campionatul  care începe la sfărşitul acestei luni”.