Victorie a României, 3-0 în deplasare, cu Insulele Feroe, în preliminariile...

Victorie a României, 3-0 în deplasare, cu Insulele Feroe, în preliminariile europene; elevii lui Contra s-au salvat în ultimul sfert de oră!

0 222

Echipa națională a României a învins, în deplasare, Insulele Feroe, scor 3-0, în etapa a șaptea a Grupei F de calificare la Campionatul European din 2020.”Tricolorii” au avut o prestație modestă la Torshavn timp de peste 70 de minute, dar au accelerat spre finalul partidei și, cu cele trei puncte câștigate, continuă lupta pentru locul 2 în grupă. Fără inspirație pe fazele de construcție, elevii lui Cosmin Contra au reușit să deblocheze tabela abia în minutul 74, prin George Pușcaș. Celelalte două goluri au venit în ultimele 11 minute de joc: Alexandru Mitriță (83′) a înscris în premieră pentru naționala României și a păsat decisiv pentru reușita lui Claudiu Keșeru (90+4′) din prelungiri.

România : Ciprian Tătărușanu, Romario Benzar, Ionuț Nedelcearu, Vlad Chiricheș (Adrian Rus), Nicușor Silviu Bancu, Ianis Hagi, Nicolae Stanciu, Paul Anton, Florinel Coman (Alexandru Mitriță), George Pușcaș, Florin Andone (Claudiu Keseru). Antrenor : Cosmin Contra.

De cremarcat accidentarea lui Chiricheș, care nu va fi apt pentru următorul meci. Tricolorii au acum în față un meci mult mai greu, marți, acasă, cu Norvegia.

Programul grupei F

15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România– Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România– Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)