Victorie mică a României, la mondialele de handbal : 22-20 cu Kazahstan;...

Victorie mică a României, la mondialele de handbal : 22-20 cu Kazahstan; se profilează un meci decisiv cu Ungaria, pentru grupele principale

0 206

Echipa națională de handbal feminin a României a obținut o victorie logică, la Campionatul Mondial din Japonia. După ce a trecut de Senegal, România s-a impus, marți, în fața reprezentativei din Kazahstan, scor 22-20. Meciul nu a fost deloc ușor, chiar dacă jucătoarele pregătite de Tomas Ryde au condus pe toată durata partidei, având 14-11 la pauză… Echipa noastră a fost dominată uneori, în repriza secundă, când echipa adversă a avut șansa să se apropie la un gol… Crina Pintea a marcat 5 goluri, fiind cea mai eficientă, în timp ce Cristina Neagu nu a jucat, fiind menajată în vederea partidelor decisive, cu Muntenegru și Ungaria, decisive în luptă pentru accederea în fază grupelor principale.

În cealalt meci, Muntenegru a învins Ungaria, cu 25-24, rezultat în urma căruia România a urcat, temporar, pe locul 3 în grupă. Cum mai departe, adică în grupele principale, se califică primele trei clasate, se profilează pentru echipa noastră, vineri, un meci decisiv, cu Ungaria

Handbalistele tricolore vor întîlni Muntenegru, miercuri, de la ora 8,00, ora României și Ungaria, vineri, la ora 12,00.