Victorie senzaţională Irina Begu şi calificare în ,,sferturi” la Moscova

0 219

Irina Begu (56 WTA), a reuşit miercuri o remarcabilă calificare în sferturile de finală ale turneului Premier de la Moscova! Românca a eliminat-o în minimum de seturi pe Anastasija Sevastova (21 WTA), a patra favorită a competiţiei, scor 6-4, 6-3. Irina a încheiat disputa după numai o oră şi 28 de minute. Jucătoarea noastră nu mai ajunsese într-un sfert de finală din luna iulie, atunci când a jucat impecabil la turneul câştigat la Bucureşti. Victoria cu Sevastova, îi aduce Irinei Begu un cec în valoare de 22.620 de dolari, dar şi 100 de puncte WTA. Begu, finalistă la Moscova în anul 2014, va lupta pentru un loc în semifinale cu câştigătoarea meciului dintre Daria Gavrilova (Australia, 22 WTA) şi Vera Lapko (Belarus, 167, WTA). Turneul de la Moscova este dotat cu premiii de 700.000 de dolari