Victorie mare : CFR Cluj învinge Lazio!

0 210

Grupele Europa League la fotbal au debutat cu unele surprize…Printre acestea se numără și succesul realizat de CFR Cluj, în dauna unei echipe mult mai titrate, cu experiență mai mare, provenind dintr-un campionat adevărat : Lazio Roma!

CFR Cluj a câștigat cu 2-1, după un meci bine abordat, din punct de vedere tactic…Dan Petrescu a inceput aceasta partida ultra-defensiv, iar italienii au profitat de acest lucru si au pus rapid stapanire pe joc.
Deschiderea scorului s-a produs in minutul 25, cand Bastos a reluat cu genunchiul din cativa metri, dupa o lovitura de la coltul terenului. CFR Cluj a reușit să egaleze până la pauză, Ciprian Deac transformând un penalti, în minutul 41.
Apoi, Dan Petrescu a mutat inspirat și l-a trimis pe golgheterul Omrani în locul lui Traore, iar CFR Cluj a arătat o față complet diferită, în partea secundă, iar golul de 2-1 a venit in minutul 75: Omrani a șutat în transversală, mingea i-a revenit și a reușit apoi să înscrie.

Ardelenii au avut astfel un start excelent in grupele Europa League si conduc in grupa E, cu 3 puncte. În cealaltă partidă din grupa, Rennes și Celtic au terminat la egalitate, scor 1-1.

Etapa următoare, CFR Cluj se va deplasa la Celtic, iar Lazio va primi vizita lui Rennes.