Atleţii kenyeni au dominat cursele 10K, desfăşurate duminică în cadrul evenimentului Braşov...

Atleţii kenyeni au dominat cursele 10K, desfăşurate duminică în cadrul evenimentului Braşov Running Festival

0 6

Atleţii kenyeni au dominat cursele tRUNsylvania International 10K, desfăşurate duminică în cadrul evenimentului Braşov Running Festival. Loice Chemnung a învins în cursa fetelor, în 30 min 13 sec, pe cei 10 kilometri, urmată de Janeth Chepngetich, în 30 min 19 sec, şi de Judy Kemboi, 30 min 29 sec. La masculin, s-a impus Daniel Kinyanjui, în 27 min 08 sec, urmat de marocanul Hicham Amghar, în 27 min 09 sec, şi de un alt kenyan, Weldon Langat, 27 min 09 sec.
Sportivii români s-au bucurat de participarea la unul din cele mai puternice eveniment de acest fel. Mădălina Sârbu a încheiat pe locul trei în clasamentul sportivelor din România. Cea mai rapidă reprezentantă a României a fost atleta de origine kenyană Stella Rutto, în 33 min 17 sec, care a câştigat astfel şi titlul naţional la 10 km. Podiumul naţional a fost completat de Liliana Maria Dragomir (35:30) şi de Mădălina Elena Sîrbu (35:43).
În cursa de 10.000 de metri la clasa open în clasamentul fetelor s-a impus sportiva din Republica Moldova, Mihaela Botnari, iar cursa băieților a fost câștigată de brașoveanul Cristian Moșoiu, cel care s-a impus în fața unui alt localnic, Adrian Brănescu.
Românul Dragoş Luca Pop s-a clasat pe locul 19 la general (29 min 43 sec), câştigând titlul naţional la 10 km. Podiumul românesc a fost completat de Nicolae Soare (30 min 27 sec) şi de Carol Popa (30 min 39 sec).