Handbal : Corona continuă șirul victoriilor, cu un succes la Zalău

0 5

Handbalsitele de la Corona Brașov au reușit al treilea succes consecutiv în Liga Florilor după cele cu Vâlcea, acasă și Brăila, în deplasare. De data aceasta, handbalistele Brașovului s-au impus, cu 32-28, în deplasare cu HC Zalău. Brașovencele au fost conduse la pauză, scor 15-13, după 30 de minute slabe, cu multe greșeli în defensivă. După pauză, elevele lui Bogdan Burcea au evoluat mult mai precis și au tranșat partida în favoarea lor. Katarina Krpez cu 8 goluri și Bobana Klikovac 7 goluri au fost principalele realizatoare ale brașovencelor. Au mai înscris pentru Corona : Zivkovic – 4, Cavlovic, Iordachi, Boiciuc, Lasm – câte 3, Carlos – un gol. Cu 9 puncte acumulate în primele patru etape, Corona Brașov a urcat pe locul 6 în Liga Națională. După o pauză pentru acțiunea echipei naționale, brașovencele vor evolua în etapa a cincea pe teren propriu contra CSM Iași (6 octombrie).