Simona Halep a fost eliminată, în turul doi al turneului la turneul...

Simona Halep a fost eliminată, în turul doi al turneului la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong

0 21

Jucătoarea noastră a fost învinsa în runda a doua a turneului asiatic de rusoaica Anna Blinkova, cu scorul de 6-2, 6-1. Blinkova s-a impus în primul set după 33 de minute, iar în al doilea după 30 de minute. Pentru calificarea în optimi, Halep este recompensată cu 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA. Fostul număr 1 mondial va evolua şi la turneul WTA 250 din Hong Kong, care va avea loc în perioada 26 octombrie – 3 noiembrie. Acesta a fost al doilea meci oficial jucat de Halep după o pauză de patru luni şi jumătate. În primul tur Halep a trecut de australianca Rodionova, în trei seturi. Anterior, ultimul meci oficial disputat de Simona a fost pe  15 mai, când a abandonat în primul tur la turneul WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris, din cauza problemelor la genunchi.