Sepsi, mare surpriză, mai ales datorită scorului : 4-0, în deplasare, la...

Sepsi, mare surpriză, mai ales datorită scorului : 4-0, în deplasare, la Sibiu!

0 19

Duminică, 6 octombrie, au fost programate ultimele trei jocuri din etapa a 12-a a SuperLigii de fotbal: AFC Hermannstadt – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-4 (scorul a fost deschis de vârful de origine egipteană Omar El Sawy – în minutul 14, FC Botoșani – Rapid București 2-0 și FCSB – Gloria Buzău 3-2. Meciul de la Sibiu a fost controlat clar de echipa covăsneană, care a jucat exemplar în defensivă și a lovit pe contraatac. Gazdele au avut un gol anulat, după consultarea VAR – ului timp de 6 minute!

În fruntea ierarhiei se menține U Cluj (cu 23 de puncte), urmată de Universitatea Craiova (cu 20 de puncte) și Oțelul Galați (cu 19 puncte). Formația Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a urcat pe locul 9 (cu 14 puncte). În etapa următoare, Sepsi va juca acasă cu UTA.

Runda a 13-a se va desfășura în 18, 19, 20 și 21 octombrie.