Lituania – România 1-2, în Liga Națiunilor la fotbal

0 6

Naționala de fotbal a României a învins Lituania, cu scorul de 2-1, marţi seara, la Kaunas, în Grupa a 2-a din Liga C a Ligii Naţiunilor.  Lituanienii, o echipă arțăgoasă, cu jucători care aleargă mult și insistent, au deschis scorul  dintr-un penalti dictat de arbitrul scoţian Nicholas Walsh. Andrei Raţiu a comis henţ în careu, arbitrul şi-a menţinut decizia şi după verificarea VAR, iar Armandas Kucys a înscris de la 11 metri, (în minutul 7). După zece minute, un jucător lituanian a lovit mingea cu mâna în propriul careu, după un corner, şi tricolorii au beneficiat, la rândul lor, de un penalti. A transformat Răzvan Marin (în minutul 18) şi a readus egalitatea pe tabelă.  În partea secundă, Drăguşin a plecat pe contraatac în minutul 65, l-a găsit pe Man, iar acesta a pasat excelent pentru Drăguş. Atacantul tricolorilor a finalizat cu calm, iar România a plecat cu toate punctele dintr-o deplasare grea. Pentru tricolorii pregătiţi de Mircea Lucescu este al patrulea succes în tot atâtea meciuri disputate în actuala ediţie a competiţiei. Cu 12 puncte acumulate, România este lider în grupă iar pe locul doi este Kosovo cu 9 puncte. În ultimele două meciuri din grupă, elevii lui Mircea Lucescu vor întâlni Kosovo pe 15 noiembrie, respectiv Cipru pe 18 noiembrie.