Hochei : Corona Brașov, debut victorios în Cupa Continentală, după ce a...

Hochei : Corona Brașov, debut victorios în Cupa Continentală, după ce a fost condusă cu 2-0

0 27

Victorie importantă pentru Corona Brașov, în primul meci din Cupa Continentală, grupa D, ale cărei întreceri se dispută pe Patinoarul Olimpic Brașov. Campionii României au învins campioana Letoniei, Mogo Riga, cu 4-3, după prelungiri. Brașovul a primit o lovitură înainte de startul meciului, după ce Federația Internațională de Hochei a ignorat comunicările Federației Române de Hochei pe Gheață și a decis că brașovenii pot utiliza doar trei stranieri, așa cum a fost făcută înștiințarea inițială către forul internațional de către reprezentanții români. Pe gheață, începutul partidei a fost al oaspeților, care au punctat prin Bucenieks și Ozolins. După prima pauză brașovenii au revenit în meci cu golul lui Zagidulin dar, în superioritatea, Corona a primit gol după un șut de penalitate transformat de Ozolins. Elevii lui Dave MacQueen au revenit în ofensivă iar Levin și Skatchkov au restabilit egalitatea cu reușite magnifice. Fără gol in repriza a treia, partida a intrat în prelungiri. Aici același David Levin a fost eroul gazdele cu un gol ce a avut nevoie de validare video. Corona Brașov acumulează două puncte din acest prim meci și va întâlni sâmbătă în al doilea meci al grupei pe cei de la Ferencvaros, de la ora 18.30. În primul lor meci, maghiarii au trecut cu 6-0 de Energija Elektrenai, din Lituania. La finalul întrecerilor, prima clasată se va califica în următoarea fază a Cupei Continentale.