„Nu poți să aplauzi încălcarea legii și principiilor juridice de bază fără...

„Nu poți să aplauzi încălcarea legii și principiilor juridice de bază fără a te pune, în cele din urmă, pe tine însuți în pericol”!

0 6

Singura garanție că nu vei fi, personal, victima unor abuzuri (sau, dacă vei fi, se vor lua măsuri împotriva abuzatorilor) este legea. Desigur, legea trebuie respectată, iar cineva trebuie să și vegheze la respectarea ei.
Nu poți să aplauzi încălcarea legii și principiilor juridice de bază fără a te pune, în cele din urmă, pe tine însuți în pericol.
Chestia aia cu „Las’ că știu eu pe cineva și nu o să pățesc nimic” este arbitrară și nu-ți garantează nimic.
„Cineva” acela te protejează doar dacă vrea și doar când vrea.
Dacă ești o găină în țarcul lui cu găini vei beneficia de toată protecția posibilă până în ziua în care îi va fi foame și va dori să mănânce o găină fiartă, prăjită sau, de ce nu, crudă.
Doar legea, statul și instituțiile lui au obligația să te apere și să te protejeze.

Atunci când încurajezi și aplauzi nerespectarea legilor și ești de acord ca instituțiile statului să fie primele care nu mai respectă legile, te transformi și tu, dar îi transformi și pe alții în victime sigure, căci încurajezi și aplauzi disoluția statului de drept, singurul care te-ar putea proteja în fața arbitrarului, a samavolniciei.

Nu există „a greater good”, un bine mai mare, un interes superior care să poată justifica încălcare legilor și nerespectarea principiilor legale.
Un bine mai mare care nu poate fi atins decât prin încălcarea legii este, de fapt, un rău infinit, răul absolut.
Asta aplaudați voi, cei care aplaudați ceea ce se întâmplă din decembrie încoace în România.

Autor: Patrick André de Hillerin
Sursa: facebook.com

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.