Pe linia ultimelor evoluţii externe, Simona Halep a părăsit rapid turneul WTA de la Dubai, unde a câştigat titlul în 2015, fiind învinsă în două seturi de Ana Ivanovic (locul 17 mondial). Halep a început meciul mai bine şi a luat un break, chiar în primul game, însă arbitra de scaun a decis întreruperea partidei, pentru a şterge de umezeală spaţiul din spatele terenului. Halep şi-a arătat nemulţumirea şi pauza forţată a scos-o vizibil din ritm. Jucătoarea noastră s-a menţinut la conducere până la 5-4, când a avut minge de set, însă a ratat şansa avută şi a pierdut la tie-break.Setul al doilea a fost unul fără istoric, adjudecat de Ivanovic, cu două break-uri în faţă. Halep va juca saptămâna viitoare la Doha, în Qatar.