Barbora Krejcikova, învingătoare la Wimbledon

0 58

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova, a câştigat, sâmbătă, la Wimbledon al doilea titlu de Mare Şlem din carieră. Sportiva clasată pe locul 32 mondial, a învins-o în finală pe italianca Jasmine Paolini, a şaptea jucătoare a lumii, cu scorul de  6-2, 2-6, 6-4. Barbora Krejcikova devine astfel prima jucătoare cehă care câştigă două titluri de Mare Şlem la simplu, în două turnee majore diferite, după ce a câștigat și turneul de la Roland Garros în 2021. Pentru Paolini, prima italiancă care a disputat o finală la Wimbledon, aceasta a fost a doua finală majoră pierdută consecutive, după cea de la Roland Garros.