Baschet : Corona Brașov – CSM Tg. Mureș 80-75

0 9

Echipa masculină de baschet Corona Brașov a câștigat meciul din Liga Națională contra celor de CSM Târgu Mureș, cu scorul de 80-75. Formația de sub Tâmpa a  și a obținut astfel a doua victorie consecutivă din noul sezon, după succesul cu Petrol Ploiești. Oaspeții au început mai bine meciul din Sala Sporturilor și s-au distanțat la 18-8 după 6 minute. A urmat o revenire a brașovenilor care au egalat înainte de prima pauză și apoi au condus meciul până la intrarea în ultimele 10 minute. Finalul de meci a fost unul echilibrat, cu oaspeții egalând și chiar trecând în față. Ultimele secunde au aparținut însă gazdelor, canadianul Isiah Osbrone a înscris patru puncte consecutive și a adus victoria formației lui Ionuț Bâscoveanu cu scorul de 80-75. Munis Tutu a fost omul meciului pentru brașoveni, cu 18 puncte, 8 recuperări și 2 pase decesive. Ousmane Barro și-a trecut în cont un double-double, cu 15 puncte și 10 recuperări, în timp ce  Osborne a contribuit cu  13 puncte și 4 recuperări. În acest meci s-a remarcat că relațiile de joc încep să se închege la Corona, după ce în vară au venit mai mulți jucători noi. Pentru Corona Brașov urmeză o deplasare dificilă pe terenul celor de la SCM Craiova.