Brașovul a găzduit a treia etapă a Grand Prix România la șah

0 57

Brașovul a găzduit a treia etapă a Grand Prix România, un eveniment de referință în lumea șahului, care a adunat 323 de jucători, din 18 țări. Evenimentul s-a înscris în seria dedicată Zilei Mondiale a șahului, celebrată în fiecare an la 20 iulie. Turneul de la Brașov a avut o importanță deosebită, fiind inclus în cele 463 de competiții recunoscute de FIDE pentru stabilirea unui record mondial în privința numărului de partide jucate la nivel global, câștigătorii acumulând puncte pentru calificarea la Turneul Candidaților, al cărui învingător va întâlni pe actualul campion mondial, pentru titlul suprem. Câștigătorul marelui premiu al turneului de la Brașov, în valoare de 5000 de euro, a fost olandezul Max Warmerdam, o personalitate în domeniul șahului, care, cu doar câteva zile înainte de competiția desfășurată sub Tâmpa, a câștigat titlul de campion al Țărilor de Jos.

După cele 9 runde de șah clasic, podiumul la secțiunea OPEN a fost următorul:  Max Warmerdam (Olanda) , urmat de doi jucători din Republica Moldova : Jegor Lashkin și  Ivan Schitco. Cel mai bine clasat sportiv din România a fost  Samuel-Timotei Ghimpu, care a terminat competiția pe locul 4.  Premiile puse în joc la competiția de sub Tâmpa au totalizat 150.000 lei La secțiunea feminină, podiumul a fost compus din: Marina Brunello (Italia), Mariya Zubova (Ucraina) și românca Angela Dragomirescu. Următoarea etapă a Grand Prix România 2024 va avea loc la Timișoara, în perioada 3-4 august 2024.