Clujenii s-au impus fara probleme

0 509

CFR Cluj a reusit sa castige si in deplasarea de la Turnu Severin, acolo unde s-a impus lejer cu scorul de 3-1, meci dominat copios de clujeni in prima repriza si foarte echilibrat in partea secunda. Golurile partidei au fost marcate de Hora, Rui Pedro si Cadu pentru ardeleni, in timp ce golul gazdelor a fost reusit de Arnautu.

La primul meci de la desparÈ›irea de Ioan Andone, clujenii au aratat multă pofta de fotbal în deplasarea de la malul Dunarii. Adversara din Turnu Severin n-a pus deloc probleme ardelenilor, astfel ca echipa din Gruia a jucat fara nicio apasare.

Scorul a fost deschis inca din minutul 12, de Ioan Hora, care a fost servit excelent de Aguirregaray in careu, si-a pus mingea pe dreptul si a tras fara mila la coltul lung. Tot in diagonala a tras si Ruin Pedro, trei minute mai tarziu. De aceasta data, Sepsi a pasat decisiv pentru golul al doilea al ardelenilor. In minutul 48 Arnautu a inscris la o faza rapida de atac, dar asistentul a ridicat greÈ™it fanionul pentru offside È™i golul nu a fost acordat. Doar un minut mai târziu, acelasi Arnautu l-a vazut iesit mult din poarta pe Felgueiras si a trimis un lob superb de la 30 de metri in plasa.

Scorul final a fost stabilit in prelungiri din penalty. Nicoara a cazut artistic in careu advers și a reusit sa-l pacaleasca pe arbitru sa acorde penalty. Ricardo Cadu a executat puternic in dreapta si a inscris pentru 3-1, chiar daca Marinescu a atins mingea.