Delegația României a obținut 7 medalii, dintre care 4 de aur, 2...

Delegația României a obținut 7 medalii, dintre care 4 de aur, 2 de argint și 1 de bronz, la Campionatele Europene de înot pentru juniori

0 66

La Vilnius, Lituania, s-au desfășurat Campionatele Europene de înot pentru jiniori. Dintre sportivii români, au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere, devenind campioni europeni, Vlad-Ştefan Mihalache (foto, 200 m fluture), Robert-Andrei Badea (la 200 m mixt și 400 m mixt) şi Daria-Măriuca Silişteanu (100 m spate). Medaliile de argint au fost câștigate de Rebecca-Aimee Diaconescu (200 m liber) şi Aissia-Claudia Prisecariu (200 m spate), iar cea de bronz a fost adusă de Alexandru Constantinescu (200 m spate).

În urma acestor rezultate, România s-a clasat pe locul patru în clasamentul pe medalii, după Italia (13 de aur, 9 de argint și 3 de bronz), Ungaria (4-3-4) şi Turcia (4-3-3).