Dinamo s-a calificat în finala Cupei, iar Steaua a ratat încă un...

Dinamo s-a calificat în finala Cupei, iar Steaua a ratat încă un obiectiv

0 349

În manșa retur a semifinalelor Cupei României disputată în fața a peste 25.000 de spectatori, pe Național Arena, Dinamo s-a calificat în finala competiției după ce a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Steaua. În meciul tur scorul a fost 0-0. Gazdele au deschis scorul prin Gabriel Enache, în minutul 17, dar echilibrul numeric de pe teren s-a rupt în minutul 43, după eliminarea lui Alexandru Boruceanu. Stelistul a primit cartonaşul roşu din partea arbitrului Cristi Balaj, după ce l-a lovit cu cotul în figură pe Gnohere. În debutul părţii secunde, dinamoviştii au egalat datorită lui Ekeng (51). Steaua a trecut din nou în avantaj, gol marcat de Chipciu (52), iar oaspeţii au punctat decisiv, în minutul 75, prin Puljici. Dinamo merge astfel în finala Cupei României, după ce, în tur, remizase pe teren propriu, scor 0-0. Cu acest nou eşec, echipa lui Becali ratează un nou obictiv, la distanţă de doar cinci zile decând a fost pusă la respect de Astra şi este ca şi eliminată din lupta pnetru titlul naţional!.Joi, în cealaltă semifinală a Cupei, se vor întâlni CFR Cluj şi ASA Târgu Mureş, de la ora 20,30. În tur, scorul a fost egal, 0-0.