Doar remiza pentru FC Brasov pe teren propriu

0 132

FC Brasov a terminat fara victorie partida disputata in compania gruparii FC Vaslui, meci contand pentru etapa a XX-a a Ligii I.
Cele doua echipe au terminat la egalitate scor 1-1, partida disputata pe stadionul „Silviu Ploiesteanu”, in fata a aproximativ 5.000 de spectatori. Jcoul prestat de cele doua echipe fiind unul de un nivel ridicat, deschis si cu multe actiuni de atac. Golurile au fost insa putine, unul pentru Vaslui, prin Delgado in prima repriza, si unul pentru Brasov, prin Abrudan in repriza secunda. Brasovenii au avut chiar si o bara, prin Nuno Diogo, cu un sfert de ora inainte de final, iar vasluienii si-au creat si ei numeroase ocazii de gol. Vasluiul urca pe locul sase in clasament, iar Brasovul pe opt.
FC Vaslui grupare pregatita de Marius Lacatus a dominat prima jumatate a meciului, atacurile sustinute ale lui Wesley, revenit in prima echipa, Gerlem, Costly sau Delgado tinand in defensiva echipa gazda.
Scorul a fost deschis putin dupa primul sfert de ora al jocului. Gerlem a centrat de pe stanga cautandu-l pe Wesley, acesta a sarit peste mingea care l-a gasit pe Delgado singur langa bara a doua, iar acesta a sutat sec in plasa fara sanse pentru Coman.
Dupa pauza, tehnicianul Brasovului, Viorel Moldovan l-a aruncat in lupta si pe Sabrin Sburlea, miscare care s-a dovedit inspirata, atacantul aducand un plus de forta in ofensiva gazdelor. Astfel, pana la golul egalizator a fost doar un pas, Abrudan marcand pentru 1-1 dupa minute bune de dominare a brasovenilor.